Nie warto zamieniać nóg na wózek


Autor: Magdalena Gajda. Fot. Piotr Stanisławski, Źródło: inf. własna

 

- Kiedyś byłem tak sprawny jak wy. Dziś nie chodzę, nie mogę sam wstać z łóżka i przytrzymać kubka z herbatą. Miałem 16 lat, kiedy nierozważnie skoczyłem do zbyt płytkiej wody i złamałem kręgosłup. Teraz jeżdżę na wózku. I choć mój wózek jest fajny, to zapewniam was, że nie warto zamieniać na niego własnych nóg – mówił Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji do dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie. Spotkanie zainaugurowało XIV edycję ogólnopolskiej kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.

 

 

Akcja, której pomysłodawcą i głównym realizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, prowadzona jest w tym roku przy współpracy Rzecznika Praw Dziecka oraz towarzystwa ubezpieczeniowego Mondial Assistance. Celem kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo” jest ostrzeganie przed tragicznymi skutkami skoków i niebezpiecznych zabaw nad wodą.

 

Nie bez powodu na miejsce uroczystego startu kampanii wybrano właśnie szkołę. Każdego roku, zwłaszcza w wakacje, setki młodych ludzi w wieku od 13 do 25 lat (głównie chłopcy i młodzi mężczyźni) łamią kręgosłupy podczas skoku do zbyt płytkiej wody i trafiają na wózek inwalidzki. Wzrost liczby wypadków nad wodą wynika nie tylko z brawurowych zachowań pod wpływem alkoholu, ignorowania znaków ostrzegawczych na kąpieliskach, ale także z braku opieki nad dziećmi i młodzieżą ze strony rodziców i innych osób dorosłych.

 

- Wszyscy ludzie na ziemi mają jedną cechę wspólną – godność. To z niej wypływają wszelkie prawa. Między innymi tak lubiane przez wszystkich uczniów prawo do wypoczynku. Powinniśmy być jednak świadomi, że nawet przyjemności muszą być kontrolowane i dozowane, aby były dla nas źródłem radości, a nie bólu i cierpienia – powiedział Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, który w tym roku po raz pierwszy dołączył do kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.

 

Na zdjęciu: Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Piotr Pawłowski, Prezes Integracji. Fot. Piotr Stanisławski

 

 

Na zdjęciu: Uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32. Fot. Piotr Stanisławski

 

Rzecznik Praw Dziecka wystosował do dyrektorów placówek oświatowych w całym kraju apel, aby w okresie przedwakacyjnym zorganizowali różnego rodzaju spotkania, zabawy edukacyjne, lekcje bezpieczeństwa dla dzieci, pokazując, jakie zagrożenia mogą na nie czyhać podczas wakacji i jak się ich wystrzegać. Podczas zajęć, które poprowadzą specjalnie do tego przygotowani strażnicy miejscy, uczniowie dowiedzą się m.in. jak udzielić pomocy ofiarom nieszczęśliwego wypadku.

Na początku lipca ruszy również konkurs na najciekawszą formę artystyczną (rysunek, piosenkę, hasło) promującą akcję. Szczegółowe informacje o konkursie będzie można niebawem znaleźć na stronie www.plytkawyobraznia.pl. Już teraz są tam dostępne materiały edukacyjne dla nauczycieli oraz wychowawców obozów i kolonii.

W tegoroczną kampanię „Płytka wyobraźnia to kalectwo” zaangażowało się wiele instytucji i organizacji, m.in. Straż Miejska, Policja, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR), Polskie Koleje Państwowe (PKP) oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Będą one prowadziły latem zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat bezpiecznego przebywania nad wodą. Kampania potrwa do końca wakacji.

 

Na zdjęciu: Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32. Fot. Piotr Stanisławski

 

 

Na zdjęciu: Przedstawiciele Straży Miejskiej oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32. Fot. Piotr Stanisławski

 

Spotkanie w szkole nr 32 było też okazją do podsumowania Muranowskich Dni Integracji – akcji, której celem jest umacnianie w dzieciach poczucia integracji. W akcji wzięły udział szkoły i przedszkola z warszawskiej dzielnicy Muranów.

- Jedną z atrakcji Muranowskich Dni Integracji były odwiedziny utytułowanego paraolimpijczyka i muzyka Damiana Pietrasika, który pomimo, że nie widzi, osiąga sukcesy, o których innym się nie marzyło – powiedziała Anna Walczak, dyrektor szkoły nr 32, gospodyni imprezy.

 

Na zdjęciu: Piotr Pawłowski, Radosław Płużyński i Jarosław Kret. Fot. Piotr Stanisławski

 

 

Muranowski festyn prowadził Jarosław Kret, znany prezenter pogody, absolwent szkoły nr 32. Dużo emocji wśród dzieci wzbudził występ finalisty programu „Mam talent”, lalkarza Konrada „KONY” Czarkowskiego, a także gry i zabawy sportowo-edukacyjne prowadzone przez nauczycieli, harcerzy, Straż Miejską oraz PCK.

 

Na zdjęciu: Konrad „KONY” Czarkowski i jego lalka. Fot. Piotr Stanisławski

 

;

Na zdjęciu: Konrad „KONY” Czarkowski i jego lalka. Fot. Piotr Stanisławski

 

Organizator:

Współorganizator:

Partner strategiczny:

Partnerzy wspierający:

Patronat medialny:

Partnerzy: